Požár 1914

Příběh měnící se evropské společnosti na přelomu 19. a 20. století. Pět aristokratů v dobových kostýmech na pikniku vášnivě hovoří o umění, přírodě, velkých problémech zrychlujícího se světa.

Pomocí pohybového divadla i sborového zpěvu obdivují první automobily, žasnou nad pásovou výrobou a těší se na příchod nových lidí z východu. Společně si užívají volný čas, postupně odpadají předsudky, odhazují svršky, jejich vztahy se začínají měnit. Najednou leží na trávníku pět přátel v plavkách a slunečních brýlích, kteří přemýšlí o své budoucnosti. Po smrti France Josefa ohlášené telegrafem nastává „velká vleklá válka" a z představitelů evropské elity se rázem stávají paranoidní zbabělci, falešní revolucionáři nebo bezohlední kšeftaři.

Autoři a umělecký tým, info:

Scénář a režie:

Jiří Adámek

Dramaturgie:

Martina Musilová

Scéna a kostýmy:

Ivana Kanhäuserová

Hudba:

Jakub Kudláč

Pohybová spolupráce:

Zuzana Sýkorová

Hrají:

Marie Štípková/Anna Kroupová, Pavol Smolárik, Vendula Holičková, Daniel Šváb a Petr Vančura

Délka:

70 min

Produkce:

jedefrau.org

Podpořily:

Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha a KC Vltavská

Premiéra:

19. 10. 2011

Ohlasy v tisku:

„Nic v inscenaci není popisné a v konečném vyznění je to zrcadlo nastavené divákům, připomenutí, že všechno nasvědčuje tomu, že taky žijeme v době, která se láme, a nechceme tomu věřit a přijít o své rozkošné tapisérie a intarzie a šálky a akcie a automobily a galerie a klavír. O svoje místo na slunci, když už jsme si pořídili ty moderní plavky"

Alena Zemančíková: Elegance na Národní; 24.10.2011 Deník Referendum

 

„Boca Boca Lab se pod vedením Jiřího Adámka (mj. laureáta Pocty festivalu ...příští vlna/next wave... v kategorii Osobnost roku 2007) chopilo dějinného materiálu a zcela ho přetransformovalo ke svým voicebandově-výtvarným účelům - inscenaci Požár aneb Příběh Evropy před vypuknutím první světové války. Na motivy zkázy Titanicu vzniká něžný pětihlas. Ryk a vřava 1. světové války je rozložena do harmonických tónů, neboť velká vleklá válka vlaky vlajky vlající se zdají být k tomu přímo vybízející. Stejně tak brm brmmmmm jízda moderním automobilem či přelet stroje bratří Wrightůůůůůůůůůů. Nacházíme se ve věku objevení pásové výroby, kde každá součástka má své místo - kaž-dá sou-část ko-ná svo-ji prá-ci přes-ně pod-le pokynů, podle pokynů, podle pokynů, lidé se stávají stroji, stroje lidmi."

Klára Zindulková: 4+4 =  8 ½ (No. 4) divadelninoviny.cz

„Ta padne na scénu překotným rytmem motorů , startem horkovzdušného balónu, první jízdou automobilem. Zvukovými vibracemi, klapáním, brumláním, zesilovaným šepotem, zvukomalbou. Pokrok, technika, sport vyjádřené přesně dávkovanými slovy, tóny, gesty a pohyby... A ke slovu se dostávají i změny politické - na hrdiny při jejich pomyslné cestě do Ruska mává rudým vějířem revoluce. Jejich bláhovou víru ve spravedlivější svět ještě nezdiskreditovala praxe. To se stane až po „velké vleklé válce", jejíž vřava, střelba a výbuchy Adámkovu zvukovou kroniku uzavírají."

Kamila Černá: O počátku epochy po konec světa. Lidové noviny 24.2.2012