Tiká tiká politika

Představení získalo Cenu za originální divadelní výraz na prestižním festivalu KONTAKT 2009 v polské Toruni a ocenění v sekci Low Budget - Now Budget na festivalu Music theatre NOW v Berlíně.

Politický kolotoč přemílá realitu a proměňuje ji v cáry a cucky beze smyslu. Mechanismus, který proměňuje Člověka v Politika, nelze příliš korigovat, natož ovládnout. Ne, že bychom my, obyčejní smrtelníci, na tom byli bůhvíjak lépe. I s námi se cuká a pohazuje, a z Člověka se stává Klient, stroj na používání zeměkoule.

Zvuková kompozice pro čtyři herce a čtyři mikrofony. Hlas, rytmus, slovo, slabika, zvuk.

„K této kompozici mě dovedl marasmus městského kolotání, četba sociologických knih, inspirace mluvenou poezií rakouského básníka Ernsta Jandla a osobní setkání s francouzským skladatelem Jeanem-Christophem Feldhandlerem."

Jiří Adámek

Autoři a umělecký tým, info:

Hrají:

Zita Morávková/Anna Hrnečková

Pavol Smolárik

Anna Synková

Daniel Šváb

Scénář a režie:

Jiří Adámek

Výtvarná spolupráce:

Jakub Kopecký

Zvuk:

Jan Kalivoda, Jan Burian

Produkce:

jedefrau.org

Podpořily:

Motus o. s. – produkce divadla Alfredvedvoře, Ministerstvo kultury ČR, studio Bystrouška

Délka:

40 min

Premiéra:

v rámci festivalu 4+4+4 dny v pohybu, 25. května 2006 v Jungmannově, 21 a 28. května 2006 v divadle Alfred ve dvoře


Obsah kompozice:

1. život politika

2. politický kolotoč

3. skrytý půvab politiky

4. korupční aféra

5. pracovní mašinérie

6. zákulisní dohody

7. populistický vůdce

8. likvidace protivníka

9. strana v rozkladu

10. pragmatický vůdce

11. předvolební kampaň

Poslechněte si:

Zvuková verze
 hry zde

Ohlasy v tisku:

„Skvělou představu o tom, co je "nové divadlo", poskytne opus Tiká tiká politika. Tvůrci si předsevzali, že odhalí skryté mechanismy politiky, a tento úkol stoprocentně splnili zcela originální a náročnou metodou."

Nina Vangeli, Hospodářské noviny 1. 6. 2006

„Politika jako zaklínadlo, magické slovo, tajná šifra ukrytá v mluvené poezii pohrávající si se zvuky, slabikami a útržky slov se postupně mění ve slepičí kdákání, oslí hýkání a prasečí chrochtání."

Martin Swarzauge, Reflex 25. 6. 2006

„Jejich skladba nazvaná Tiká tiká politika je velkým malým zázrakem. Slova, rytmy, gesta - a navíc i svícení - jsou zasazeny do rafinovaně budované hudebně-divadelní stavby odhalující patafyziku slov a směšnost vyjadřování a chování (nejen) politiků."

Vladimír Hulec, Reflex 22. 11. 2006

„Navenek skromné dílo přímo exploduje nápady a radostí z možností jazyka. Přitakává svobodné hře s představováním politiků jako šablonovitých osob, které se k okoukaným asertivním schématům chování utíkají jen proto, aby zakryly vlastní nejistoty a touhu po moci. A právě to činí z inscenace Tiká tiká politika tvar, který může zmíněný kvartet hrát až do konce věků, aniž by ztratil cokoliv ze své aktuálnosti..."

Lukáš Jiřička, Respekt č. 24/2006

„Zdánlivě laciné téma: politika, je v jejich minimalistickém podání geniální variací na dnešní veřejné (míněno provinčně české) dění; a konečně nabízí umělecké, divadelní zpracování politického tématu na úrovni..."

Jiří Š. Cieslar, Lidové noviny