O Cristině Maldonado

Cristina Maldonado (homepage) je mexická umělkyně ovlivněná vizuálním a konceptuálním uměním. V posledních deseti letech se umělecky pohybovala na pomezí tance, divadla, výtvarného umění a interaktivních médií. Výsledkem jejích zkoumaní byla např. představení Theorem of Wanting- interaktivní multimediální performance, Honestly Old- fiktivní divadelní představení, Audio Witness - představení a zvuková instalace pro poslech do sluchátek a Study on Fact and Fragility - instalace a akční performance.

Její tvorba je charakteristická výzkumným procesem, který spojuje mnoho různých zdrojů, estetických hledisek a použitých médií, např. vizuální umění, performance, experimentální divadlo, tanec, rozhovory, nová i stará méda a kontakt s publikem. Ve svých pracích se zajímá o kolektivní vnitřní zkušenost, která obvykle začíná u konkrétních události osobního charakteru.

Účinkovala ve střední a východní Evropě, New Yorku a Montrealu, a její umělecké aktivity byly podpořeny z hlavních kulturních institucí v Mexiko jako Ministerstvo zahraniční, Národní nadace pro kulturu a umění a Národní institut umění.

V roce 2010 iniciovala uměleckou spolupráci mezi Mexikem a Českou republikou, kterého se zůčastnilo více než 17 umělců, kteří se společně podíleli na vytvoření experimentálních představení v obou zemích.

Od roku 2003 se podílela se na produkci několika uměleckých projektů v České republice podporovaných mexickou vládou formou rezidencí. V Praze uvedla sedm představení ve spolupráci s divadlem NOD (Teorie chtění) , festivalem 4 +4 dny v pohybu  (Fact), Pražským Quadriennale nebo s Meetfactory (The Audio-witness project, Mrs. Everywhere Live stream, Honestly Old) a podporou hl. města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Ocenění:

Prague Quadrennial of Performance Design and Space:

2011 Selected work -Study on Fact and Fragility- by the Mexican Commission.

National Institute of Fine Arts:

2010- Prize grant -Art and Pedagogue Research. Publication of Manual on Methodology of Body Communication.

Grants from the National Foundation for Culture and Arts (FONCA) Mexico:

2012-2014 Stage Director

2008-2009 Stage Director

2003-2004 Choreographer

1999-2000 Modern Dance Performer

Rezidence:

Meet Factory Gallery. Czech Republic. 2010

STANICA Art Center. Slovakia. 2009

Museum of Contemporary Art MAC8. Agsc. México 2007

CESTA Art Center. Czech Republic. 2004